2016 Chocopalooza and USODA Mid America Championship Preliminary Results

For Laser Results, CLICK HERE!

 

2016 USODA Mid America Championship

June 25 -26 2016

Optimist RWB Class Series Summary

Place Sail Number Sailor Fleet Subgroup From Total Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
1 16720 Emily Alfortish Red Girl Southern YC – Team SYC 28 3 4 5 2 2 12 (18)
2 20545 Michael Burns Red Pass Christian YC – Lakewood YC 31 1 3 (25) 6 3 2 16
3 22246 Piotr Smieja Blue Lakewood YC 43 4 (47\RET) 7 1 4 10 17
4 19797 Emma McInnis Red Girl Corpus Christi YC – Lakewood YC 43 6 6 (32) 7 13 5 6
5 17761 Max Nilsson Blue Fort Worth BC 47 7 9 10 3 9 (15) 9
6 21279 Thomas Kerrigan Blue Southern YC – Team SYC 52 16 (23) 16 4 11\DPI 4 1
7 19289 Yumi Yoshiyasu Red Girl Houston YC 59 2 2 13 19 (23) 11 12
8 15673 Noah Zittrer Blue Lakewood YC 59 8 8 22 5 (25) 3 13
9 15112 Emory Friend Blue Girl Southern YC – Team SYC 61 21 1 (26) 9 10 18 2
10 17770 Scott Mather White Lakewood YC 67 9 15 6 25 (30) 8 4
11 21861 Nick Lovell Blue Southern YC – Team SYC 67 14 5 24 8 11 (27) 5
12 21802 Eric Jayawant Blue Austin YC 69 11 (26) 14 11 5 21 7
13 20867 Parker Tyson Blue Lakewood YC 71 13 19 1 (29) 16 7 15
14 19636 Tony Slowik Blue Lakewood YC 80 12 13 (18) 12 18 14 11
15 7313 Ethan Sargent Blue San Francisco YC 84 17 16 4 20 (24) 19 8
16 18160 Trey Leathers Blue Fort Worth BC 85 24 18 (30) 21 6 13 3
17 22014 Emilie Janzen Red Girl Lakewood YC 90 15 25 15 17 12 6 (26)
18 22247 Lucas Tenrreiro Blue Austin YC 92 (26) 24 12 16 15 1 24
19 18949 Kelly Bates Blue Girl Lakewood YC 93 5 10 3 26 19 (40) 30
20 21163 Lindsay Campbell Red Girl Fort Worth BC 99 (29) 20 29 10 7 23 10
21 20521 Sofia Diaz del Valle Blue Girl Pass Christian YC – Team SYC 107 22 12 9 15 27 (29) 22
22 19625 Nicky Abate Red Lakewood YC 109 20 22 8 14 (47\UFP) 25 20
23 10156 Ashley Alfortish Blue Girl Southern YC – Team SYC 114 10 27 (36) 31 8 17 21
24 19624 Ethan Froelich Red Austin YC 121 18 28 20 23 (47\UFP) 9 23
25 17422 Lucy Brock Red Girl Austin YC 124 25 14 19 28 22 16 (34)
26 20361 Hanna Progelhof Red Girl Rush Creek YC 128 (33) 17 27 18 14 24 28
27 19638 Ethan Polsen Blue Lakewood YC 131 23 7 (31) 30 29 28 14
28 18910 Ava Anderson Blue Girl Lakewood YC 133 27 (33) 23 13 17 26 27
29 20139 James Brock White Austin YC 141 28 11 33 (34) 28 22 19
30 20824 Laurel Tyson Red Girl Lakewood YC 145 30 30 11 22 (32) 20 32
31 19032 Matias Martin Blue Coral Reef YC 155 19 31 28 24 20 33 (36)
32 15120 Fiona Froelich Blue Girl Austin YC 168 34 29 21 33 21 30 (41)
33 20722 Benjamin Axline Red Naples CSC 176 31 32 17 32 33 (37) 31
34 21143 Stephen Momeier Blue Lakewood YC 191 (47\DNS) 21 2 27 47\DNC 47\DNC 47\DNC
35 17154 Justin Leathers White Grapevine SC 209 36 (47\UFP) 34 35 26 41 37
36 17922 Brock Smith Blue Oklahoma City BC 213 39 39 (41) 36 39 31 29
37 19601 Reid Johnson White Fort Worth BC 217 (47\DNS) 40 40 37 31 34 35
38 19236 Matthew Schloemer White Rush Creek YC 217 37 38 35 (42) 38 36 33
39 17835 Jacob Granberry Blue Corpus Christi YC 223 32 (47\RET) 38 40 35 39 39
40 19627 Nicholas Carew Blue Austin YC 224 40 34 (44) 41 34 32 43
41 18490 Keaton Chandler Blue Rush Creek YC 227 35 41 (43) 43 41 42 25
42 8540 Nate Rubin White Southern YC 229 (47\DNS) 35 45 38 36 35 40
43 9280 Catherine Froelich White Girl Austin YC 231 41 37 39 39 37 38 (42)
44 21813 Caleb Fogle White Lake Canyon YC 237 38 36 42 (45) 40 43 38
45 14286 Jax Pettit Blue Corinthian SC – Dallas 264 (47\DNS) 42 37 44 47\UFP 47\DNS 47\DNC
46 21040 Cayden Vandling White Rush Creek YC 271 (47\DNS) 47\DNF 47\DNF 47\DNF 42 44 44

 

 

2016 USODA Mid America Championship

June 25 -26 2016

Optimist Green Class Series Summary

Sail Number Sailor From Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11
12 Bryson Yochum Grapevine SC 13\DNF 4 9 7 12 8 10 10 11 9 9
4034 Ashleigh Hoye Rush Creek YC 11 12 13\DNF 11 11 10 13\DNS 9 12 12 13\DNS
8433 Will McInnis Southern YC 8 5 8 3 5 7 4 7 10 10 3
9359 Anna Jayawant Austin YC 4 6 5 6 3 9 6 6 8 11 11
9638 Blake Polsen Lakewood YC 7 11 6 9 6 6 8 5 5 4 4
15673 Joey Dabrowski Rush Creek YC 2 3 4 4 8 4 9 8 7 8 8
17082 Camryn Colonna Rush Creek YC 10 7 7 12 10 11 7 11 9 5 10
18422 Carter Calk Rush Creek YC 1 2 3 2 7 3 5 1 4 3 7
18508 Maddie Janzen Lakewood YC 6 8 2 1 1 1 2 3 1 6 2
18957 Mason McCarley Lakewood YC 9 9 10 10 9 13\DNS 13\DNS 12 6 7 5
21410 William Baker Lakewood YC 3 1 1 5 2 2 1 4 3 2 1
21505 Zack Amelang Lakewood YC 5 10 11 8 4 5 3 2 2 1 6

Copyright © 2011 Rush Creek Yacht Club