2016 Spring DinghyFest Results

 

Division: E-Scow

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 TX- 1 Restless Kim Schloemer 1 [2] 1 2.00 1
2 MA- 11 Kenny Wolfe [2] 1 2 3.00 2
3 M- 2 Flyer Tom Meyer 3 4 [5] 7.00 3
4 TX- 6 Gringo Ryan Glaze 4 3 [6] 7.00 4
5 GL- 15 Liberty Blaine Unicume [6] 6 3 9.00 5
6 TX- 2 TX2 RJ Moon [5] 5 4 9.00 6

 

Division: Flying Scot 

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 5454 Robert Cummings [9] 2 1 3.00 1
2 5768 Michael Rist [11] 1 4 5.00 2
3 5346 Tom Miller [10] 3 2 5.00 3
4 5398 Nother Boat Melissa Hemker 2 [7] 3 5.00 4
5 4317 Anderson Jones 1 5 [6] 6.00 5
6 5530 Frank Richards [8] 4 5 9.00 6
7 5417 Ralph C “Red Dog” Jones 3 [9] 7 10.00 7
8 5959 Flying Shaytoon Dari Esfahani 4 8 [10] 12.00 8
9 5161 Bacon Larry Seals 7 6 [8] 13.00 9
10 5515 Brian Morgan 5 [10] 9 14.00 10
11 5794 Allie Girl /  Mike Brown 6 11 [12/DNS] 17.00 11

 

Division: Laser 

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 185844 John O’Riordan 2 1 [3] 3.00 1
2 199760 David Morgan 1 3 [8] 4.00 2
3 193991 Jack Marsh [5] 5 1 6.00 3
4 157833 Caerbannog Forest Atkins 3 [8] 4 7.00 4
5 187956 Alexander Goldberg 4 4 [9] 8.00 5
6 166854  Bruce Moore 7 2 [10] 9.00 6
7 174254 Jersey Girl Tim Ponter [10] 6 5 11.00 7
8 171656 Laser Rich Laffey [11] 7 6 13.00 8
9 174300 Dodger John Oliver [12] 12 2 14.00 9
10 164245 Sebastien Dubois 6 9 [13/DNS] 15.00 10
11 149083 Capt Snickelfriz Greg Wallace 9 [10] 7 16.00 11
12 209728 Strider Jody Smith 8 [11] 11 19.00 12

 

Division: Laser Radial 

Pos Sail Boat Skipper 1 2 4 5 6 Total
Points
Pos
1 194070 Smythe Qualifiers Skylar Bayman [2] 1 1 1 2 5.00 1
2 196848 Smythe Qualifiers Charlotte Rose 1 [5] 2 2 1 6.00 2
3 200388 Smythe Qualifiers Asher Zittrer [7] 2 3 3 3 11.00 3
4 206098 Smythe Qualifiers Spencer LeGrande [6] 4 4 4 4 16.00 4
5 206090 Smythe Qualifiers Alexandra Mares 4 3 5 [6] 5 17.00 5
6 209727 Smythe Qualifiers Kiera O’Reardon 5 [7] 6 5 6 22.00 6
7 204103 Smythe Qualifiers Tomas Samitier 3 6 [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 31.00 7
8 206615 Brandon Cassard 8 8 [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 38.00 8
9 192905 Eileen Blute 10 9 [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 41.00 9
10 178925 Smythe Qualifiers Andrew Vandling 9 10 [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 41.00 10

 

Division: MC Scow

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 2122 Greg Gust [3] 1 2 3.00 1
2 2162 Danny Ziegler [7] 3 1 4.00 2
3 1973 GusGus Bill Dreaheim 1 [4] 3 4.00 3
4 2164 Stephen Gent 4 2 [13] 6.00 4
5 2153 Seriously? Rob Johnston 2 [6] 6 8.00 5
6 2549 Rocket Science David Hoye [14] 5 4 9.00 6
7 1068 Mark Marling 5 [16/OCS] 5 10.00 7
8 1946 Chris Bright 6 7 [9] 13.00 8
9 2124 Chillax Pete OConnell [10] 9 7 16.00 9
10 1685 Grey Area David Hamilton [8] 8 8 16.00 10
11 2600 Scott Baker 9 10 [12] 19.00 11
12 2248 Nick Huffeldt [12] 11 10 21.00 12
13 2479 Mud Puppy Jeff Greenwood [15] 13 11 24.00 13
14 2278 Per Huffeldt 13 12 [14] 25.00 14
15 2348 Aerial Jack Kern 11 [16/DNF] 16/DNS 27.00 15

 

Division: Portsmouth

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 1626  Hank Saurage / RS Aero 7 [1] 1 1 2.00 1
2 1625 Ash Beatty, RS Aero 900 [10/NoFin] 2 2 4.00 2
3 1780  Carson Marston / V15 2 [5] 3 5.00 3
4 157 Theodore McDonald, Johnson 18 3 4 [7] 7.00 4
5 2 Derek McKesson, Aero 7 [6] 3 5 8.00 5
6 388 Banner Darin Keever, Weta 4 [6] 4 8.00 6
7 581 Buzzin Hornet Brig North, Weta 5 [7] 6 11.00 7
8 3 Kate Schmiege, Laser 4.7 7 9/TLE [10/DNF] 16.00 8
9 4 Gust Schmiege, Laser 4.7 8 [10/DNF] 10/DNS 18.00 9

 

Division: Sunfish

Pos Sail Boat Skipper 1 2 Total
Points
Pos
1 81013 N/A Craig White [2] 1 1.00 1
2 80387 RhumRunner David McCary 1 [3] 1.00 2
3 78870 Peter Marsh [3] 2 2.00 3
4 80091 Cruz Control Vince Cruz [5] 4 4.00 4
5 5 Pollo Amarillo de la Guerra George Hannan 4 [5] 4.00 5
6 BLANK John Hardesty [9/NoFin] 6 6.00 6
7 81268 KATANA Kyle Meyer 6 [7] 6.00 7
8 11  Jared Panico [8/TLE] 8 8.00 8

 

Division: VX-One

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 Total
Points
Pos
1 164 Akula Shawn Cina 1 [6] 1 2.00 1
2 161 Happy Ending Vernon Green [3] 1 2 3.00 2
3 204 Attractive Nuisance Jeff Progelhof 2 2 [3] 4.00 3
4 205 Jailbird Matt Haddon 4 3 [5] 7.00 4
5 86 Beagle Scott Ballard, Viper 640 [6] 4 4 8.00 5
6 130 Green Alex Padgett 5 5 [8/DNF] 10.00 6
7 165 Rosebud Justin Howard [8/DNS] 8/DNS 8/DNS 16.00 7

Copyright © 2011 Rush Creek Yacht Club